Skip to content

10 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 26, 2000

Property Information

Block153.01
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
40%
Improvement Value:$296,200
60%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,637+1.9%
2024$12,405+5.6%
2023$11,747+1.6%
2022$11,558+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5675, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1925