Skip to content

520 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block153.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,313
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,900
41%
Improvement Value:$276,100
59%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,726+1.9%
2024$10,529+5.6%
2023$9,971+1.6%
2022$9,810+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,313DeedBook 6003, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1952