Skip to content

8 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block153.01
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
43%
Improvement Value:$257,700
57%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,663+1.9%
2024$13,412+6.9%
2023$12,548+1.6%
2022$12,346+23.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 20200, Page 39227

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,008DeedBook 20191, Page 2532Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1948