Skip to content

524 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1865

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block153.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,588
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,500
31%
Improvement Value:$441,200
69%
Total Assessment$641,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,891+1.9%
2024$16,580+5.6%
2023$15,701+1.6%
2022$15,448+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,588DeedBook 5501, Page 685

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5406, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1865