Skip to content

1 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block153.02
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,594
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,500
39%
Improvement Value:$310,300
61%
Total Assessment$510,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,274+1.9%
2024$13,031+5.6%
2023$12,339+1.6%
2022$12,141+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 5649, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1950