Skip to content

21 Caldwell TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block153.02
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,098
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
47%
Improvement Value:$237,100
53%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+1.9%
2024$11,486+5.6%
2023$10,876+1.6%
2022$10,701+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

To:

Sq Ft1,098DeedBook 20210, Page 69107

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12012, Page 9490

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5857, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1925