Skip to content

14 Johnson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block153.02
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,706
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$347,700
65%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,200+1.9%
2024$12,957+5.6%
2023$12,270+1.6%
2022$12,072+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 5987, Page 893

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5376, Page 832

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 4929, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1950