Skip to content

500 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block153.02
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,700
39%
Improvement Value:$295,000
61%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+1.9%
2024$11,647+5.6%
2023$11,029+1.6%
2022$10,851+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5402, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1925