Skip to content

504 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 15, 2007

Property Information

Block153.02
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,482
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,300
41%
Improvement Value:$273,500
59%
Total Assessment$463,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,527+1.9%
2024$11,316+5.6%
2023$10,715+1.6%
2022$10,543+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 12107, Page 3286

Property Built

Built

Year Built: 1925