Skip to content

24 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block153.03
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
42%
Improvement Value:$268,400
58%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,178+1.9%
2024$11,955+5.6%
2023$11,320+1.6%
2022$11,138+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 12527, Page 1536

Property Built

Built

Year Built: 1952