Skip to content

39 Johnson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block153.03
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
DescriptionR/6
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,399
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
41%
Improvement Value:$280,800
59%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,195+1.9%
2024$10,989+5.6%
2023$10,406+1.6%
2022$10,239+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,399DeedBook 20250, Page 49432

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,399DeedBook 20211, Page 45532

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,399DeedBook 12454, Page 3761Recorded8/29/2013

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5728, Page 739

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5290, Page 809

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 4986, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1928