Skip to content

34 Johnson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block153.04
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,200
42%
Improvement Value:$280,900
58%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,045+1.9%
2024$12,805+5.6%
2023$12,126+1.6%
2022$11,931+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5806, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1926