Skip to content

39 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block153.04
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
39%
Improvement Value:$308,600
61%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,045+1.9%
2024$12,805+5.6%
2023$12,126+1.6%
2022$11,931+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 20211, Page 50059

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 6074, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1926