Skip to content

37 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block153.04
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,593
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,200
34%
Improvement Value:$400,700
66%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,178+1.9%
2024$13,918+5.6%
2023$13,180+1.6%
2022$12,968+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5322, Page 650

Property Sale

SaleMulti
$155,700
DeedBook 4937, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1931