Skip to content

35 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block153.04
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
37%
Improvement Value:$304,700
63%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,427+1.9%
2024$12,198+5.6%
2023$11,551+1.6%
2022$11,365+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,650DeedBook 20181, Page 7667

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 20170, Page 28580Recorded3/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1926