Skip to content

2 Caldwell TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block153.04
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$262,400
58%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581+1.9%
2024$12,350+5.6%
2023$11,695+1.6%
2022$11,507+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 20180, Page 3553

Property Sale

Sale
$108,727

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 12471, Page 2879Recorded12/4/2013

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5147, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1926