Skip to content

6 Caldwell TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block153.04
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
36%
Improvement Value:$364,500
64%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,518+1.9%
2024$15,233+5.6%
2023$14,425+1.6%
2022$14,193+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 20170, Page 99959Recorded11/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5532, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1930