Skip to content

49 Johnson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block153.05
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/6
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
38%
Improvement Value:$313,600
62%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139+1.9%
2024$12,897+5.6%
2023$12,213+1.6%
2022$12,017+3.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 20220, Page 91381

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 20160, Page 29370Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12417, Page 6777

Property Sale

SaleMulti
$413,000
DeedBook 12073, Page 822

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 5684, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5282, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4834, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1925