Skip to content

54 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block153.05
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,881
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
33%
Improvement Value:$400,900
67%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,282+1.9%
2024$15,983+5.6%
2023$15,135+1.6%
2022$14,891+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 12509, Page 7186Recorded8/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$209,700
DeedBook 5713, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1945