Skip to content

58 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block153.07
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,875
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
40%
Improvement Value:$285,000
60%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,078+1.9%
2024$12,838+5.6%
2023$12,156+1.6%
2022$11,961+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5442, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1931