Skip to content

64 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 2, 2000

Property Information

Block153.07
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,647
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$340,900
64%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+1.9%
2024$13,008+5.6%
2023$12,317+1.6%
2022$12,119+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,647DeedBook 5730, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5046, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1932