Skip to content

70 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block153.07
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$311,200
62%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+1.9%
2024$11,426+5.6%
2023$10,820+1.6%
2022$10,646+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$361,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 20160, Page 75109Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6277, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5722, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1954