Skip to content

10 Hartshorn TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 20, 1984

Property Information

Block153.07
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,170
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,000
45%
Improvement Value:$261,500
55%
Total Assessment$472,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+1.9%
2024$12,631+5.6%
2023$11,960+1.6%
2022$11,768+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,170DeedBook 4825, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1970