Skip to content

20 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block153.08
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,300
41%
Improvement Value:$265,700
59%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,370+1.9%
2024$12,143+5.6%
2023$11,499+1.6%
2022$11,314+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5391, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 5049, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1950