Skip to content

1 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block153.08
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,515
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
41%
Improvement Value:$288,800
59%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,256+1.9%
2024$13,012+5.6%
2023$12,322+1.6%
2022$12,124+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 12544, Page 7424

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5877, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1950