Skip to content

30 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$350,500
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block153.08
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,106
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
38%
Improvement Value:$343,200
62%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,352+1.9%
2024$14,088+5.6%
2023$13,341+1.6%
2022$13,126+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,500

To:

Sq Ft2,106DeedBook 20180, Page 52188

Property Built

Built

Year Built: 1928