Skip to content

34 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block153.08
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,876
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,000
38%
Improvement Value:$345,400
62%
Total Assessment$556,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,577+1.9%
2024$14,309+5.6%
2023$13,550+1.6%
2022$13,332+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20250, Page 45194

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20200, Page 40721

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5318, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1948