Skip to content

6 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block153.08
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage962
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,000
48%
Improvement Value:$227,200
52%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,286+1.9%
2024$12,061+5.6%
2023$11,421+1.6%
2022$11,237+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952