Skip to content

50 Robertson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$303,077
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block153.09
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
44%
Improvement Value:$269,200
56%
Total Assessment$476,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,279+1.9%
2024$13,035+27.9%
2023$10,188+1.6%
2022$10,025+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$303,077

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20210, Page 71295

Property Built

Built

Year Built: 1930