Skip to content

45 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block153.10
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1.5S1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,410
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,200
45%
Improvement Value:$271,100
55%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,188+1.9%
2024$11,964+5.6%
2023$11,329+1.6%
2022$11,147+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,055,000

To:

DeedBook 20260, Page 17435

Property Sale

Sale
$576,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20250, Page 22289

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20230, Page 56759Recorded9/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950