Skip to content

1 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block153.11
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,217
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,200
92%
Improvement Value:$16,800
8%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+1.9%
2024$9,656+5.6%
2023$9,143+1.6%
2022$8,996+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft1,217DeedBook 20191, Page 21858

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12246, Page 9128

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5323, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1926