Skip to content

23 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block153.11
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,800
57%
Improvement Value:$146,600
43%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+1.9%
2024$9,352+5.6%
2023$8,856+1.6%
2022$8,714+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 6174, Page 937

Property Sale

SaleMulti
$220,500
DeedBook 6041, Page 669

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5576, Page 647

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5203, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1919