Skip to content

39 Thorn TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block153.11
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,347
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,200
42%
Improvement Value:$271,100
58%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902+1.9%
2024$11,684+5.6%
2023$11,064+1.6%
2022$10,886+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,347DeedBook 20211, Page 15154

Property Built

Built

Year Built: 1951