Skip to content

47 Thorn TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block153.11
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$235,700
55%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,717+1.9%
2024$10,520+8.3%
2023$9,712+1.7%
2022$9,552+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$351,000

To:

Sq Ft1,170DeedBook 20210, Page 54879

Property Built

Built

Year Built: 1956