Skip to content

49 Thorn TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$397,300
Last Sale Date
Mar 29, 2005

Property Information

Block153.11
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$258,600
58%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+1.9%
2024$11,067+5.6%
2023$10,480+1.6%
2022$10,312+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$397,300

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6176, Page 481

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5833, Page 26

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5237, Page 789

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4968, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1956