Skip to content

68 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block153.11
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,700
39%
Improvement Value:$288,400
61%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+1.9%
2024$11,192+5.6%
2023$10,598+1.6%
2022$10,427+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 12147, Page 9594

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5507, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1956