Skip to content

58 Phyllis RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 12, 1996

Property Information

Block153.11
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$273,300
59%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,235+1.9%
2024$11,024+5.7%
2023$10,426-0.7%
2022$10,504+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 5434, Page 41

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4834, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1956