Skip to content

46 Phyllis RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block153.11
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage74
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
49%
Improvement Value:$243,200
51%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,361+1.9%
2024$12,134+5.6%
2023$11,490+1.6%
2022$11,305+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20180, Page 10994

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20160, Page 15457Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$82,250
DeedBook 4796, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1956