Skip to content

30 Phyllis RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2016

Property Information

Block153.11
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$274,400
59%
Total Assessment$464,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,485+1.9%
2024$11,274+5.6%
2023$10,676+1.6%
2022$10,504+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5660, Page 369

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5553, Page 396

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5240, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1954