Skip to content

51 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block153.12
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$342,800
64%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+1.9%
2024$12,645+5.6%
2023$11,974+1.6%
2022$11,781+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20190, Page 94668

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20170, Page 16535Recorded2/24/2017

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 6340, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5646, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1926