Skip to content

27 Hartshorn TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block153.12
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
36%
Improvement Value:$368,700
64%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,572+1.9%
2024$14,304+5.6%
2023$13,545+1.6%
2022$13,328+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20250, Page 67367

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5541, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1941