Skip to content

63 Fitzrandolph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block153.13
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,295
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
40%
Improvement Value:$286,500
60%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,380+1.9%
2024$12,153+5.6%
2023$11,508+1.6%
2022$11,323+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft1,295DeedBook 20160, Page 75658

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6177, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1929