Skip to content

80 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block153.13
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
44%
Improvement Value:$267,400
56%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,502+1.9%
2024$12,272+5.6%
2023$11,621+1.6%
2022$11,434+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,328DeedBook 20250, Page 69971Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5002, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1956