Skip to content

28 Hartshorn TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$298,500
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block153.13
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,173
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$241,100
56%
Total Assessment$431,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,331+1.9%
2024$11,123+5.6%
2023$10,532+1.6%
2022$10,363+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$298,500

To:

Sq Ft1,173DeedBook 12473, Page 8018

Property Sale

SaleMulti
$306,000
DeedBook 12120, Page 8632

Property Sale

SaleMulti
$108,600
DeedBook 5465, Page 574

Property Sale

SaleMulti
$72,343
DeedBook 5443, Page 581

Property Sale

SaleMulti
$157,800
DeedBook 5108, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 4843, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1920