Skip to content

20 Fundus RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 5, 1988

Property Information

Block153.14
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,282
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,400
40%
Improvement Value:$303,700
60%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,787+1.9%
2024$12,553+5.6%
2023$11,886+1.6%
2022$11,695+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,282DeedBook 5022, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1960