Skip to content

16 Fundus RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1974

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block153.14
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,911
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,800
40%
Improvement Value:$316,300
60%
Total Assessment$527,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,605+1.9%
2024$14,337+5.6%
2023$13,576+1.6%
2022$13,358+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 20250, Page 67870

Property Sale

Sale
$162,000

To:

DeedBook 5560, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1974