Skip to content

456 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block153.14
Lot33.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$354,300
57%
Improvement Value:$265,700
43%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+1.9%
2024$13,794+5.6%
2023$13,062-18.7%
2022$16,065-14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 20220, Page 48196

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5879, Page 39

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5075, Page 673