Skip to content

11 Woodhull AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block153.14
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,500
37%
Improvement Value:$302,000
63%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,989+1.9%
2024$12,750+5.6%
2023$12,074+1.6%
2022$11,880+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6027, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1932