Skip to content

20 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Jan 27, 1997

Property Information

Block153.15
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,830
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,200
36%
Improvement Value:$362,600
64%
Total Assessment$562,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,193+1.9%
2024$13,932+5.6%
2023$13,193+1.6%
2022$12,981+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500

To:

Sq Ft1,830DeedBook 5460, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1930