Skip to content

30 Blackburne TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block153.15
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,317
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
39%
Improvement Value:$305,100
61%
Total Assessment$502,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,057+1.9%
2024$13,799+5.6%
2023$13,066+1.6%
2022$12,856+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,317DeedBook 20190, Page 63015

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12188, Page 4677

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5541, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1940